Romantický folk

hudba od srdce k srdci

Jak jsme (ne)hráli v parním vlaku

(koncert v parním vlaku z Volar do Nového Údolí, 30. června 2023)

3. 7. 2023 
Tenhle příběh je jak hollywoodskej biják. Drama plné zvratů, klaďas i záporák a překvapivé finále. Tak poslyšte příběh o bonsajním parním vlaku.
 
To jsme si loni v zimě říkali: chce to pro fanoušky něco originálního. Něco jako rok před tím noční koncert na ostrově rybníka Svět. A co zahrát v parním vlaku v České Kanadě, se zastávkou v Cimrmanově Kaprounu? Jasně! Pár mailů, telefonátů a zdálo se, že začátkem srpna 2022 bude folk na kolejích.

Loni zkraje července jsme ještě měli v Jindrově Hradci schůzku se zástupcem firmy, která vlaky provozuje. Kapelník to s mladým panem manažerem vše pečlivě probral. Kapelník popsal list A5 poznámkami. Manažer ho velkoryse pozval na kávu a že si po svátcích Cyrila a Metoda dají vědět. Jenže. Ten pan manažer zmizel. Telefon nebral, na sms nereagoval. My jsme už zamluvili zvukaře, zvali fanoušky… a hlavní organizátor mlčel. Když jsme se jednou dovolali jeho otci, řekl nám, že syn zavolá. Nezavolal. Už nikdy. A bylo po koncertě. (Ne, ten manažer neumřel. Jen pak rok poté vyšlo najevo, že ona železniční firma dluží stovky milionů a krachuje).

Jo, zklamali jsme. Ale nevzdali se. A tak jsme začali plánovat koncert ve vlaku, a to s národním dopravcem. Ten nejdřív navrhl, že zimní vlak na Lipno. Jo, sníh, mráz, bereme! Jenže týdny plynuly, až jsme se dozvěděli, že teda ne. Ale že něco vymyslíme na letošek. A že to bude na trati Bechyňka, že pojede Elinka, nejstarší český elektrický vůz z roku 1903. Jo, léto, nostalgie, bereme! … Zkrátíme to, taky to nedopadlo (ne naší vinou, ani vinou ČD).

Asi nám to není souzeno, říkali jsme si. Ovšem železniční Pan BU má zjevně smysl pro humor. Přesně před týdnem zavolal pán z Českých drah. Že jim vypadl hudebník na zahájení parního léta na Šumavě a že jestli by dva z nás neměli čas. Hm. Zavolal v pondělí. Hraní potřeboval na pátek. Ten pátek byl poslední školní den. Polovina kapely nemohla. Zázrakem se ale povedlo zařídit hlídání (díky, Zdeni!), a tak jsme 30. června jako duo Vločka – Peťa konečně zahráli v parním vlaku taženém Kafemlejnkem.
 
Jako máme rádi vlaky. Ale příště asi bude lehčí naplánovat koncert v letadle.
Přejít nahoru