Bývalí členové kapely

Karel Kačer

kontrabas, zpěv

Rybář.  Kovář. Kuchař. Kapitán.

A hlavně srdcař.

Osud má jméno Telč, jako již několikrát v kapelních dějinách. Karla jsme přibonsajili na Prázdninách v Telči L.P. 2019. Spíš se tedy přibonsajil sám. Když se ho Peťa pár minut před koncertem na Kocouří scéně zeptala, jestli si s námi nechce zahrát. Chtěl…

 

Je nejstarší ze sedmi dětí. Táta si myslel, že synek bude celý život poslouchat jen Babouky, jenže Karla zmámili jihočeští honáci krav a romantika kolem nich. Při maturitní pařbě na dřevařské průmyslovce ve Volyni střihl Růže z Texasu, ačkoli ze čtyř základních akordů ovládal pouze dva. Ale ty dva ovládal skvěle. První kapelu dal dokupy na vojně v Plzni. Folkové duo jménem Běs, v němž běsnil s dnešním šéfem fabriky Let Kunovice. A proč hraje na basu? Cherchez la femme. Když jako letecký mechanik končil povinné dva armádní roky, viděl v Příbrami country kapelu, a v ní basistku. „To byla pecka,“ vzpomíná. Jedna grassová parta mu potom půjčila basu, když se v jeho rodném Břehově stavěla májka. „Tady máš G, C, D a hraj, řekli mi. Mydlil jsem do toho do rána.“ Pár dní poté si koupil první kontrabas. Dnes má v pořadí čtvrtý a pečuje o něj vzorně.

Karel je vůbec pečovatel. Jeho děti ho milují. Byť vzděláním dřevař, živí se jako kovář a o odlitcích, které ve své domácí kolbence frézuje, mluví s láskou skoro stejnou, jako když vás láká na Dálavu v srdci Novohradských hor. Ta se mimochodem dostala do názvu festivalu Folková Dálava, který Karel při jarní koronakrizi vymyslel. Je i báječný kuchař, což jsme zjistili hned na prvním společném festivalu, Mohelnickém dostavníku: jeho míchaná vajíčka, kvůli nimž si dokonce přivstal, byla luxusní.

Nejdéle, 18 let, basoval s kapelou Bořka Slovana, jíž se říká Bořkovci. Pak taky tři čtvrtě roku s formací Nathanika, dvě sezony s CB Dědows a hostoval s Pergamenem. S chutí jsme adoptovali jeho termín hrát na plaveckou – znamená to, že v písni plaveš, ale nikdo to nepozná.

Budoucí kapitán plachetnic a jiných fregat, který rád brázdí orlické vlny. Suverénně nejdéle a s největší vášní ale dokáže povídat o rybách. Jsou totiž jeho celoživotní láskou. Jako kluk čapíkoval po výlovech. „Mámě jsem hrdě nosil ryby a ona mi je pekla na plechu,“ vypráví. Naplno se k rybám dostal ve vsi Kluky, kde posledních 15 let žije. Nejvíc ho baví samotná příprava na rybolov. A rekordy? „Můj největší úlovek byl rybářský kroužek s dětmi. Je nepopsatelná radost, když malého kluka necháš chytit jeho prvního sumce v životě.“

V kapele do konce roku 2021. Nyní působí ve skupině Obejváci.

Přejít nahoru